Kunsthåndværk og brugsgenstande fra ikke-vestlige lande og verdensdele, fx Grønland, Afrika, Sydamerika.
Etnografika
2420/221
Hvalroskæbe - Odobenus rosmarus, med tænder og to stødtænder. 20. årh. H. 46 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/3Aarhus
Johannes Kreutzmann: To figurer af udskåret og bemalet træ. Begge sign. JK. H. 37-40. (2)
Sælges
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/39Lyngby
Narhvalstand - Monodon monoceros. Vægt 5940 g. L. 223 cm.
Sælges
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/60Aarhus
To hvalrosoverkæber med stød- og kindtænder. Odobenus Rosmarus. H. 31 og 35. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/84Aarhus
Sem Thorsen, Sara Kristoffersen, Jakob Keke, m.fl.: Ni figurer af fedtsten. Delvist signerede. H. 6-16. (9)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/96Aarhus
To hvalrostænder. Odobenus Rosmarus. L. 46 og 49. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/120Aarhus
Samling grønlandske figurer og halskæde af udskåret ben og rensdyrtak. 20. årh. Figurer H. 3-12. (12)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/138Aarhus
Samling grønlandske figurer af udskåret fedtsten samt et stykke grønlandsk marmor. 20. årh. H. 6-20. (5)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/191Lyngby
Hvalroskæbe - Odobenus rosmarus, udskåret i i form af figur. Grønland 20. årh. H. 14,5 cm.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/192Lyngby
Pauline Alaufesen: Grønlandsk kajakmodel samt figur af udskåret træ, signeret PA. L. 59 cm. H. 21 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/195Lyngby
Thulekæde af udskåret hvalrostand. Udført af Magsanguarsuaq Sadorana fra Qaanaaq, ca. 1974.
Sælges
Vurdering :
2421/196Lyngby
Fire tupilakker af udskåeret hvalrostand. Thule, ca. 1974. H. ca. 8 cm. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/197Lyngby
Tre tupilaker af udskåret hvalrostand, kaskelottand og hjortetak. Grønland. 20. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2422/48Aarhus
Tre tupilakker af udskåret kaskelottand og narhvalstand. Grønland. 1970'erne. H. 8,5 - 9,5. (3)
Sælges
Vurdering :
2422/60Aarhus
Tre tupilakker af udskåret kaskelottand. Grønland. 1970'erne. H. 7,5 - 8,5. (3)
Sælges
Vurdering :
2422/66Aarhus
Ni tupilakker af udskåret rentak. Grønland. 1970'erne. H. 8,5 - 17,5. (9)
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2422/114Aarhus
Yemenitisk halskæde, amuletskrin, Najran hovedbeklædning og ansigtmaske af sølvholdigt metal. 20. årh. (4)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2422/126Aarhus
Sara Kristoffersen, Karl Kristoffersen: Tre figurer af udskåret fedtsten i form af fangere. Alle signeret. H. 12 - 17,5. (3)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/132Aarhus
12 figurer af fedtsten i form af fangere. 20. årh. H. 5 - 10,5 (12)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2422/138Aarhus
Afrikansk figur af udskåret hardwood i form af kriger stående med spyd og bue. 20. årh. H. 58.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/144Aarhus
Figur af patineret og udskåret træ i form af siddende kvinde. Senufo, Elfenbenskysten. H. 100.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/186Lyngby
Stok udført af hajryghvirvler. L. 86 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/196Lyngby
Fem grønlandske tupilakker af udskåret fedtsten. En sign. ML for Mathias Lorentzen. (5)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2422/232Aarhus
Therkild Josefsen m.fl.: Seks grønlandske figurer af udskåret fedtsten. 20. årh. H. 4-13. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2422/308Aarhus
Snekniv af udskåret rentak samt to ulu af jern, træ og sten 20. årh. L. 13 - 25,5 (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: