Trykt kunst på papir, fx litografi, serigrafi og radering, udført i et abstrakt eller figurativt moderne udtryk. Fortrinsvis fra det 20.-21. århundrede.
Moderne grafik
2420/972
Albert Bitran: Uden titel. Sign. A. Bitran 77, 22/150. Litografi. Lysmål 51 x 41.
Vurdering :
1.200–1.500 DKK Ikke solgt
2421/502Lyngby
Marc Chagall: "Le bouquet rouge et jaune", 1974. Sign. Marc Chagall, 44/50. Litografi i farver. Lysmål 74 x 54.
Sælges
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/505Lyngby
Michael Kvium: "Fools No. 3", 2003. Sign. Kvium 03, 7/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 38.
Sælges
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2421/514Lyngby
Hans Scherfig: "Tiger". Sign. Scherfig 1977, 67/300. Litografi i farver. Lysmål 44 x 63.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/523Lyngby
Maurice Estève: "Rouge et bleu", 1963. Sign. Estève, Epr. d'A. Litografi i farver. Lysmål 77 x 51.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/547Lyngby
Hans Scherfig: “Flamingoer”. Sign. Scherfig 1978, Særtryk 2/13. Litografi i farver. Lysmål 43 x 28.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/556Lyngby
Per Kirkeby: Uden titel, 1978-79. 10 raderinger. Sign. Per Kirkeby 78/79, 5/10. Raderinger. Varierende mål. (5).
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/559Lyngby
Hans Scherfig: “Elefanter på vej”. Sign. Scherfig 1978, 182/295. Litografi i farver. Lysmål 28 x 46.
Sælges
Vurdering :
2421/562Lyngby
Kirsten Klein: "Vestjydske hegn II". Sign. Kirsten Klein. Fotogravure. Lysmål 26 x 35.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/563Aarhus
Michael Kvium: "Nature View", 2005. Sign. Kvium 05, 5/30. Akvatinteradering i farver. Bladstørrelse 24 x 45.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/565Lyngby
Joachim Koester: "Spent in ways...", 1992. Sign. Joachim Koester, 1/2, på bagsiden. Silketryk i farver. Bladstørrelse 28 x 39,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/571Lyngby
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition. Sign. Lerfeldt 88, 454/730. Litografi i farver. Lysmål 46 x 39.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/577Lyngby
Salvador Dalí: To kompositioner fra ”The Twelve Tribes of Israel”, 1972-73. Begge sign. Radering i farver. 50 x 66. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/589Lyngby
Richard Winther: Uden titel. Sign. R. Winther. Litografi i farver. Bladstørrelse 46 x 35.
Sælges
Vurdering :
2421/595Lyngby
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard 84, 173/500. Radering i farver. Lysmål 23 x 31.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/602Aarhus
Asger Jorn: "Ursprung der familie". Sign. Jorn 70. Træsnit, tilstandstryk. Lysmål 39 x 57.
Sælges
Vurdering :
2421/611Aarhus
Torbjørn Olsen: Udsigt mod Nolsoy, Færøerne. Sign. Torbjørn 08. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 74. U.r.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/614Aarhus
Erik Heide: Kanin. Sign. Erik Heide 1989 med dedikation. Litografi. Bladstørrelse 56 x 76. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/617Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA, 93/150. Litografi. Bladstørrelse 82 x 61. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/620Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 91, 90/100. Litografi. Bladstørrelse 95 x 67. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/640Lyngby
Sven Dalsgaard: Uden titel. Sign. Sven Dalsgaard - 84, 181/500. Radering i farver. Lysmål 34 x 44.
Sælges
Vurdering :
2421/651Lyngby
Erik A. Frandsen: "Penetration". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen 93, 11/17. Litografi i farver. Bladstørrelse 49,5 x 38. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/654Lyngby
Pierre Alechinsky: Uden titel, 1990. Sign. Alechinsky, 6/99. Bladstørrelse 66x51.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2421/655Lyngby
Inge-Lise Kofoed: To kompositioner. Sign. Inge-Lise Kofoed 1976, med dedikation. Litografi i farver. Lysmål 35 x 56. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/656Lyngby
Joseph Istler: Uden titel. Sign. Istler 45 og Istler 94, 80/80. Linoleumssnit og radering. Lysmål 16 x 12 og bladstørrelse 20 x 10. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/663Lyngby
Carl-Henning Pedersen: “Historien om en moder”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1985, H. C. Litografi i farver. Lysmål 56 x 43.
Sælges
Vurdering :
2421/664Lyngby
Per Kirkeby: "Rønde-suiten". Sign. PK 04. Ed. 150. Litografi. Bladstørrelse 29 x 21. Uindrammet. Bog medfølger.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/666Lyngby
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1978. Litografi i farver. Bladstørrelse 76×56.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/667Lyngby
Hans Henrik Lerfeldt: Komposition med kvinde. Sign. Lerfeldt 77, 291/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 72 x 56.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/670Lyngby
Axel Salto: Dådyr. Sign. Salto, Prøvetryk. Træsnit i farver. Lysmål 58 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/672Lyngby
Georg Jacobsen: Opstilling med frugt. Tryksign. Georg Jacobsen 1959. Litografi i farver. Lysmål 36 x 46.
Sælges
Vurdering :
2421/673Lyngby
Carl-Henning Pedersen: “Nattergalen”. Sign. Carl-Henning Pedersen 1985, H. C. Litografi i farver. Lysmål 56 x 43.
Sælges
Vurdering :
2421/675Lyngby
Axel Salto: Opstilling med frugt. Sign. Salto, Eget Tryk 1928. Træsnit. Bladstørrelse 36 x 45.
Sælges
Vurdering :
2421/676Lyngby
Georges Braque: Opstilling. Tryksign. G. B. Litografi i farver. Lysmål 64 x 46.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/677Lyngby
Georg Jacobsen: Opstilling med æbler. Sign. Georg Jacobsen 1962, 50/50. Litografi i farver. Lysmål 45 x 54.
Sælges
Vurdering :
2421/684Lyngby
Käthe Kollwitz: "Betendes Mädchen". Usign. Radering. Druck V.O. Felsing, Berlin. Lysmål 19x14.
Sælges
Vurdering :
2421/698Lyngby
Kirstine Roepstorff: To kompositoner. Begge sign. KRoff, 29/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 35 x 29. Uindrammet. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/699Lyngby
Trine Boesen: "True Affection I". Sign. Trine Boesen, 36/230. Litografi i farver. Bladstørrelse 38 x 29. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/701Lyngby
Martin Erik Andersen: Jerndæksler. Usign. Unikatryk. Lysmål 56×86.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/711Lyngby
Chiho Aoshima: To kompositioner. Begge usign. Color print. Lysmål 169x41. (2)
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/716Lyngby
Henry Heerup: “Aarstiderne”. Sign. Heerup, 916/999. Litografi i farver. Lysmål 49×137.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/719Lyngby
Walasse Ting: Komposition. Sign. Ting 90, Artist Proof. Litografi i farver. Lysmål 71 x 98.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/728Lyngby
Jan Voss: Uden titel. Sign. Voss 84, 2/50. Træsnit i farver. Bladstørrelse 55 x 76.
Sælges
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/733Lyngby
Poul Anker Bech: "Opbrud" Sign. Poul Anker Bech 1986, 35/80. Litografi i farver. 49x66.
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/747Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Fugl Føniks". Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/748Aarhus
Per Kirkeby: "Elverhøj". Sign. PK 2000, 103/150. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/752Aarhus
Jørgen Nash: "Forårshilsen". Sign. Jørgen Nash 1989, 143/250. Litografi i farver. Lysmål 68 x 55.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/754Aarhus
Corneille: "Tommelise". Sign. Corneille 99, 104/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/755Aarhus
Jesper Christiansen: Uden titel. Sign. Jesper Christiansen 2003, 50/325. Litografi i farver. Lysmål 63,5 x 47.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/760Aarhus
Antonio Saura: "Den grimme ælling". Sign. Saura, 104/250. Litografi i farver. Bladstørrelse 65 x 50. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/763Aarhus
Bjørn Nørgaard: Figurkomposition. Sign. Bjørn Nørgaard. Litografi i farver. Bladstørrelse 55 x 75. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/792Aarhus
Hans Henrik Lerfeldt: “New York City Ballet - Tivoli”. Sign. Lerfeldt. Offsetplakat. Lysmål 84 x 61 cm.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/795Aarhus
Rainer Fetting: "Selbst als Rembrandt I". Sign., 59/120. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 38.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/796Aarhus
Jens Søndergaard: Mennesker ved fjorden. Sign. Jens Søndergaard 47, 64/250. Litografi i farver. Lysmål 51 x 65.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/839Aarhus
Amariel Nordoy: Havneparti, Færøerne. Sign. Nordoy, 93. Litografi i farver. Bladstørrelse 56 x 75. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/840Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA 54/90. Litografi. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/841Aarhus
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen, II/X. Litografi. Bladstørrelse 100 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/842Aarhus
Ejler Bille: Fire kompositioner i to rammer. Sign. Ejler Bille 89. Litografier i farver. Bladstørrelse hver 29 x 21. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/844Aarhus
Zacharias Heinesen: Landskab, Færøerne. Sign. Zacharias Heinesen. Litografi. Bladstørrelse 55 x 73. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.500 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/853Aarhus
Aage Gitz-Johansen: Komposition med fugle. Sign. monogram. Gouache og kul på papir. Bladstørrelse 48,5 x 63. U.r.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/871Aarhus
Bjørn Nørgaard: Tre kompositioner. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 35×28, 29×37 og 37×28. Uindrammet. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/938Aarhus
Martin Bigum: "Boy in the water", 2019. Sign. Martin Bigum, E.A. Litografi i farver. Bladstørrelse 50 x 35. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud: