Kunst på fx lærred, træ, pap eller papir malet med oliemaling eller lignende. Fortrinsvis fra før år 1900 eller fra det 20. århundrede udført i ældre stil.
Ældre malerier
2420/380
Torsten Kruse: Marine med finsk skonnert. Sign. Kruse 97. Vandfarve og tusch på papir. Lysmål 29 x 39.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2421/1Lyngby
Julius Exner: Et spil "Sorteper". Sign. J. Exner 1902. Olie på lærred. 31,5 x 38.
Sælges
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/4Aarhus
A. Riis Carstensen: Marine med sejlskib ved Grønland. Sign. A. Riis Carstensen. Olie på lærred. 39 x 57.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/7Lyngby
Janus la Cour: "Moesgaard Strand. Ved Ørnereden". Sign. J. la Cour 19. Okt. 1894, 25. Oktbr. 1895. Olie på lærred. 45 x 75.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/10Aarhus
Wilhelm Marstrand: "Abbaten skjemter med unge piger". Sign. monogram 1872. Olie på lærred. 51 x 63.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2421/13Lyngby
J. H. Møller: Parti fra Vierwaldstättersøen. Sign. J. H. Möller. Olie på lærred. 78 x 122.
Sælges
Vurdering :
2421/16Aarhus
Henry Moore: Linjeskibet HMS Victory i Portsmouth havn. Sign. monogram. Olie på lærred. 72 x 122.
Sælges
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2421/19Lyngby
Peter Tom-Petersen: "Hos Urtekræmmeren". Sign. Tom Petersen 1887 delvist opmalet. Olie på lærred. 60 x 69.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/25Lyngby
Jørgen Roed: Kunstnerens hustru med to børn. Sign. Roed 1848. Olie på lærred. 54 x 49. Oval.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/28Aarhus
I. L. Jensen, skole, 19.årh.: Opstilling med roser på et stenkarm. Usigneret. Olie på lærred. 24 x 32.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/31Lyngby
C. F. Aagaard: "Gamle Piletræer ved en Indsø". Sign. C. F. Aagaard. Olie på lærred. 42 x 61.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/37Lyngby
Carl Baagøe: Et sejlskib i frisk vind. Sign. Carl Baagøe 1871. Olie på lærred. 82 x 129.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2421/40Aarhus
Godfried Schalcken, stil, 17.-18. årh.: Købmanden studerer sine regnskaber. Usigneret. Olie på træ. 34 x 28.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/43Lyngby
K. Hansen Reistrup: Dragoner i kamp. Sign. K. Hansen-Reistrup 1905. Olie på lærred. 96 x 133.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/49Lyngby
Viggo Helsted: "Solen bryder frem. I Farvandet ud for Kullen". Sign. Viggo Helsted 1910. Olie på lærred. 88 x 125.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/52Aarhus
Viggo Johansen: Portræt af fru Brøndum. Sign. Viggo Johansen. Olie på lærred monteret på lærred. 26 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/55Lyngby
Jørgen Sonne: Ideallandskab med højtliggende kloster ved en sø. Sign. J. S. 31-32. Olie på lærred. 58 x 82.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/58Aarhus
Michael Therkildsen: Parti med en hest under et træ. Sign. monogram. Olie på lærred. 38 x 27.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/61Lyngby
Albert Küchler: Studie til "En Bedstemoder pynter en lille Dreng [...]", 1839. Usigneret. Olie på malepap. 33,5 x 28.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2421/64Aarhus
Jens Juel, skole, 18. årh.: Portræt af ung kvinde i hvid silkekjole og med høj paryk. Usigneret. Olie på lærred monteret på træ. 32 x 29.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/67Lyngby
Christian Mølsted: Et fuldskib i høj sø. Sign. C. Mølsted 1878. Olie på lærred. 52 x 72.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/70Aarhus
Oscar Björck: Portræt af doktorinde K. Walter. 1885. Sign. Oscar Björck. Olie på træ. 81 x 33.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/73Lyngby
Italiensk maler, ca. 17. årh.: Bibelsk motiv med en stening. Usigneret. Olie på lærred. 50,5 x 32.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/76Aarhus
G. A. Clemens: Jæger skyder efter en flok agerhøns. Sign. G.A.C. 1907. Olie på lærred moneteret på træ. 20 x 28.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/79Lyngby
Wladislaw Chmielinski: Sneklædt byparti med hestevogne og slæder. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 50.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/82Aarhus
Valdemar Irminger: En dragon trompeter, holdende på en hvis hest. Sign. VJ 79. Olie på lærred. 38 x 27.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/85Lyngby
Svend Hammershøi: "Kronborg, Den store gavl og Duetårnet". Usigneret. Olie på træ. 27 x 21.
Sælges
Vurdering :
2421/88Aarhus
Ubekendt maler, ca. 1900.: Almueinteriør med en ældre herre. Sign. C. Harcke. Olie på lærred. 64 x 73.
Sælges
Vurdering :
2421/91Lyngby
Vilhelm Kyhn: Parti fra udkanten af en skov med udsigt udover en sø. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 44.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/94Aarhus
Johan Peder Bless: Et par portrætter af et ægtepar. Begge sign. J. Bless 1858. Olie på lærred. Hver 75 x 61. (2)
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/97Lyngby
Axel Schovelin: Parti fra Dyrehaven med hjortedyr ved en dam. Sign. Axel Schovelin 1873. Olie på lærred. 69 x 96.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/100Aarhus
Sigvard Hansen: Aftenstemning fra Moesgaard med ænder ved et åløb. Sign. Olie på lærred. 79 x 101.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2421/103Lyngby
Ubekendt maler, 19. årh.: Et brusende vandfald. Usigneret. Olie på lærred. 52 x 77.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/104Aarhus
E. V. Bøgh: Forårsdag med blomstrende bede ved en villa. Sign. E.V. Bøgh 1931. Olie på lærred. 25 x 34.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/106Aarhus
Ubekendt maler, 20. årh.s begyndelse.: Kystparti med solnedgang. Utydeligt sigeneret. Olie på plade. 30 x 40.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/109Lyngby
F. C. Kiærskou: Fiskere og badende i Århusbugten. Sign. F. C. Kiærschou 1859. Olie på lærred. 63 x 141.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/115Lyngby
Pauline Thomsen: "Skygge. I Præstegaardshaven". Sign. Pauline Thomsen 1911. Olie på lærred. 69 x 84.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/118Aarhus
Peder Holm: Udsigt til Aarhus fra Risskov. Usigneret. Olie på lærred. 28 x 42.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/121Lyngby
Wladislaw Chmielinski: Sneklædt gadeparti med udsigt til en kirke. Sign. W. Chmielinski. Olie på lærred. 35 x 25.
Sælges
Vurdering :
2421/127Lyngby
Carl Emil Lund: "Fra Anticoli i Sabinerbjergene". Sign. C. Emil Lund 1885. Olie på lærred. 74 x 37.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/130Aarhus
N. G. Rademacher: "Bregentved set fra dyrehaven". Sign. N. G. Rademacher. Olie på malepap monteret på lærred. 28 x 37,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/133Lyngby
Johannes Boesen: "Fru Haffner i Engelsholms Have". Usigneret. Olie på træ. 20,5 x 28.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/136Aarhus
Dansk maler, 19. årh.: Opstilling med roser, ranunkel og reseda i et glas. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 24.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/139Lyngby
Adolf Heinrich-Hansen: Et rokokointeriør med en kvinde siddende ved et vindue. Sign. Ad. H.-H. Olie på lærred. 57,5 x 43.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/142Aarhus
Dansk maler, 19. årh.s midte: "Den vaade Ovn paa Bornholm." Usigneret. Olie på lærred. 35 x 49.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/148Aarhus
Joachim Gottfried Wilhelm Weitlandt: Interiør med familien Sörens. Hinterglassmaleri. Lysmål 40 x 55.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/154Lyngby
Victor Qvistorff: Havneparti med fragtskibet C. F. Tietgen ved kaj. Sign. V. Qvistorff 1937. Olie på plade. 30 x 40.
Sælges
Vurdering :
2421/163Lyngby
Clara Carl: "Sommerdag i Vendsyssel". Sign. C. Carl 92. Olie på lærred. 39,5 x 58.
Sælges
Vurdering :
2421/169Lyngby
Nederlandsk maler, 18. årh.: Marine med fiskerbåde. Usigneret. Olie på træ. 33 x 44,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/170Lyngby
Hermann Carl Siegumfeldt: Fiskere på Hornbæk Strand. Sign. H. Siegumfeldt, Hornbæk. Olie på lærred. 29,5 x 47.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/171Lyngby
Hans Henrik Jantzen: Parti fra Dyrehaven. Sign. Hans Jantzen 1888. Olie på lærred. 44,5 x 38,5.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/172Lyngby
Ubekendt maler, 18. årh.: Ungdomsportræt af Rachel Gierløf (1758-1850) som 15-årig. Usigneret. Olie på lærred. 62 x 49. Oval.
Sælges
Vurdering :
2421/174Lyngby
Helge Helme: En ballerina snører sine sko. Sign. H. Helme. Olie på lærred. 28 x 35,5.
Sælges
Vurdering :
2421/177Lyngby
Carl von Schmidt-Phiseldeck: Parti fra Køgeegnen. Sign. C. S. P. 1884. Olie på lærred. 84 x 134. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/179Lyngby
August Plum: Parti fra en smedje men en gammel mand, der ryger pibe. Sign. Plum 1855. Olie på malepap. 32 x 37,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/180Lyngby
Luplau Janssen: Legende børn i en sandkasse. Sign. Luplau Janssen 1924. Olie på lærred. 61 x 70.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/182Lyngby
Johan Carl Frederik Viertel: Portræt af en ung officer iført rød jakke. Usigneret. På blændrammen betegnet Viertel fec. Olie på lærred. 50 x 43.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
2421/184Lyngby
Victor Qvistorff: Marine med kutter. Sign. V. Qvistoff 1942. Olie på malepap. 16,5 x 22,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/187Lyngby
William Henriksen: Interiør i solskin. Sign. Wm. Henriksen. Olie på lærred. 30,5 x 25,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/189Lyngby
Signe Andreasen: Udsigt fra Belvedere. Sign. S. A. Belvedere 90. Olie på lærred monteret på malepap. 15,5 x 26.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2421/194Lyngby
Victor Qvistorff: Marine med to skibe. Sign. V. Qvistorff 1951. Olie på papir monteret på malepap. 16,5 x 22,5.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2421/198Lyngby
Pietro Krohn: Studie af en gammel kone fra Ærø. Sign. monogram 69. Olie på lærred. 23 x 19,5.
Sælges
Vurdering :